Opis
Planinski orel je velika ujeda, ki v dolžino doseže okoli 90 cm, čez krila pa meri tudi več kot 2 metra. Odrasli so obarvani pretežno rjavo, spolno nezrele ptice pa imajo v krilih in na repu več beline. Hranijo se pretežno s pticami in sesalci, na primer zajci, lisicami in celo mladimi gamsi. Zelo radi posežejo tudi po mrhovini.

Planinski orli živijo večinoma v gorovjih, medtem ko so v nižinah veliko redkejši. Za gnezdo si navadno izbere nedostopno mesto v skalni steni in se bolj ali manj stalno zadržuje na istem območju.

Razširjenost
Planinski orel je ena najbolj razširjenih vrst orlov na svetu, saj ga najdemo na večini zemeljske severne poloble. V Sloveniji je redek gnezdilec z večino populacije v alpskem svetu. Pojavlja se tudi v predalpskem svetu, predvsem v Idrijskem in Cerkljanskem hribovju ter na obrobju Trnovskega gozda in Nanosa v Dinaridih. Drugod po Sloveniji najdemo predvsem posamične gnezdeče pare, ki gnezdijo na Pohorju, v Škofjeloškem, Polhograjskem, Posavskem in Krimskem hribovju, Kolpski dolini, na Snežniku in Kraškem robu.

Ogroženost
Večina dejavnikov ogroženosti je posredno ali neposredno povezana z vplivom človeka.  Planinskega orla v prvi vrsti ogroža izguba življenjskega okolja in vznemirjanje v okolici gnezdišča (turizem, športno lezanje ipd…). V preteklosti so bili orli močno preganjani, saj so ljudje verjeli, da kradejo dojenčke in povzročajo škodo na drobnici. Danes še vedno prihaja do zastrupitev, ki pa so večinoma nenamerne, saj planinski orel zaužije zastrupljeno mrhovino, ki je namenjena drugim živalim, na primer volku. Nevarnost predstavlja tudi gradnja vetrnih elektrarn v njihovem življenjskem okolju.

Zaradi svoje dolgoživosti v kombinaciji z majhno populacijo, je vrsta v Sloveniji ogrožena, izguba vsakega osebka pa pomembno vpliva na vitalnost populacije. V okviru projekta se bomo zato posvetili zmanjšavanju groženj, kot so na primer elektrokucije na nepravilno izoliranih daljnovodih in trki z neprimerno umeščeni vetrnimi turbinami.

Zanimivost
Planinski orli so zelo dolgožive ptice, saj v naravi lahko dočakajo več kot 30, v ujetništvu pa tudi krepko čez 40 let.