
Opis
Kačar je velika ujeda s pretežno svetlo spodnjo stranjo telesa in običajno temno, čokato glavo ter zgornjim delom prsi. Iz bližine opazimo tudi vpadljive rumene oči. Njegov življenski prostor je odprta krajina z mozaičnim prepletom gozda in travnikov, kjer lahko najde svoj glavni plen – kuščarje in kače. Gnezdo zgradi v drevesni krošnji, gnezdi pa enkrat na leto, med aprilom in majem.
Razširjenost
Kačar je razširjen po mediteranskem in vzhodnem delu Evrope, Severni Afriki, Bližnjem vzhodu in Indijskem polotoku. V Sloveniji ga najdemo pretežno na Primorskem in Notranjskem, drugje pa se pojavlja zgolj naključno. Pri nas je redka gnezdilka s populacijo med približno 10 in 20 pari.
Ogroženost
V številnih evropskih državah je kačar doživel strm upad populacij. Glavna krivda za to je v spremenjeni rabi habitata, predvsem v bolj intenzvni rabi kmetijskih površin, ki privede do izgube življensjkega okolja in razpoložljivosti hrane. Grožnjo kačarju predstavljajo tudi nepravilno izolirani daljnovodi in postavitve vetrnih turbin na območjih selitvenih poti in gnezdišč.
Zanimivost
Zaradi svoje prehrane je kačar izrazita selivka – slovenske ptice tako zimo preživijo v podsaharski Afriki in se k nam vrnejo, ko je njihov plen ponovno na voljo.