Opis
Rdečenoga postovka je vrsta sokola, za katero je značilna izrazita spolna dvoličnost. Samec je enotno temno-sive barve z rdečkastim trebuhom in podrepjem. Samico pa ima rjasto-oranžno obarvan spodnji del telesa, temno-sive peruti s progastim vzorcem in majhno očesno masko s kratkimi »brki«. Vrsta se najraje zdržuje v odprti krajini, kot so stepe, barja in velike ekstenzive kmetijske površine. Gnezdijo kolonijsko, najraje v zapuščenih gnezdih vran, predvsem poljske vrane. Prehranjuje se pretežno z velikimi žuželkami, ki jih pogosto pojedo kar med letom.

Razširjenost
Gnezditveni areal rdečenoge postovke sega od Vzhodne Evrope do centralenga dela Rusije  ter držav med Kaspijskim in Črnim morjem. Prezimovališča so v južnem delu Afrike. V Sloveniji vrsta ne gnezdi, se pa redno pojavlja na selitvi, v večjem številu predvsem med spomladansko selitvijo.

Ogroženost
Rdečenoge postovke ogroža izguba življenskega okolja in primernih gnezdišč. Na selitvi jim veliko nevarnost predstavljajo tudi naustrezno izolirani visokonapetostni daljnovodi, saj postovke zelo rade posedajo na njih.

Zanimivost
Rdečenoge postovke so zelo družabne. Med selitvijo pogosto zbirajo v skupine. Tako lahko tudi pri nas ob pravem času opazimo skupine po več sto rdečenogih postovk.